Jak řešit dveře do atypického interiéru?

V minulosti bylo trendem neobvyklé prvky ve starších domech a bytech spíše zakrývat. Nyní se móda obrátila a mnoho lidí originální řešení rádo přizná. Unikátním podmínkám pak musíme přizpůsobit také běžné součásti domácnosti – tedy např. dveře.

  • nestandardní rozměry
  • nepravidelné tvary
  • dekor dveří na míru
  • systém otevírání
  • speciální vlastnosti a vybavení
  • jak si dveře navrhneme?
O dveře atypické výšky mají zákazníci zájem vůbec nejčastěji. „Naše zakázková výroba vyrobí dveře o výšce od 100 do 272 cm. Stejně tak není překážkou nestandardní šířka dveří, realizovatelné je vše od 31 do 120 cm pro jednokřídlé nebo do 240 cm pro dvoukřídlé dveře,“ uvádí Petr Klíma, produktový specialista SAPELI. Lidé na vozíčku, nebo nemocniční či průmyslové provozy ocení dveře s šířkou na míru. Otevírání jim navíc usnadní další doplňkové mechanismy - např. snadno dostupná madla, samozavírače, panikové zamykání nebo elektrická čidla.
Díky technologickým vlastnostem některých typů dveří se vám bude žít ještě komfortněji. Do ložnice a dětských pokojů, kde člověk touží po klidu, proto doporučujeme nainstalovat zvukově izolační dveře. Jejich konstrukce doplňují zvukově izolační prvky a zárubeň osazená těsněním, díky čemuž utlumí až 43 dB. Pro oddělení prostorů s rozdílem klimatu – např. koupelny, WC, komory, garáže nebo sklepy (obecně vytápěné a nevytápěné místnosti) vám nejlépe poslouží dveře s klima úpravou. Speciální AL vrstva zabraňuje pronikání vlhkosti do dveří. V koupelně oceníte voděodolné dveře. Nezdravé zplodiny, které se linou z garáže či dílny, zastaví dveře s kouřotěsnou funkcí. Jaké další úpravy ještě umíme? Máte doma čtyřnohého kamaráda? Pak oceníte instalaci průlezu. Průchod vám můžeme usnadnit zabudováním pohybových čidel. Dveře lze vybavit různým typem kování a madel podle vašich přání. Nově přicházíme na trh s kováním SAPSMART, které se ovládá pouhým dotykem bez nutnosti stisku kliky.
A jak si takové atypické dveře objednat? „Není nic jednoduššího, než zajít do prodejny SAPELI, kde vám poradí a prokonzultují s vámi vaše přání,” říká Petr Klíma a dodává „Dveře na míru, kde pouze měníme rozměr, vyrobíme ve standardním termínu. V případě obzvlášť atypických dveří se termín posune o 1 – 2 týdny.” Bydlení v podkroví je romantické a díky moderním technologiím už jeho obyvatele netrápí ani extrémní výkyvy teplot. Atypické rozměry však přináší i jiné výzvy. Jednou u nich je např. nutnost zkosení dveří, které jsou umístěny blízko šikmého stropu. I s dveřmi nestandardního tvaru si v SAPELI budeme vědět rady.
Nejen estetika, ale často např. velikost dveřmi propojených místností nás nutí řešit způsob jejich otevírání. Všechny typy otevírání (klasické otočné, posuvné, kyvné, harmonikové,skládací) mají svá specifika. U nestandardně velkých dveří je potřeba konstrukčně zabezpečit, že unesou vlastní váhu. „U atypů je vždy potřeba zkonzultovat vhodnost rozměru dveří k danému systému otevírání. Klasické otočné otevírání je bez omezení. U harmonikového nebo skládacího způsobu je maximální výška dveří nastavena na 210 cm, v případě posuvů, například posuv Ulterior se skrytým kováním zase na 220 cm. Většina posuvných systémů je totiž určena do hmotnosti dveří 60 kg, nový extra tichý posuv SMART SOFT až do 120 kg,“ vysvětluje Petr Klíma. U dveří nad 240 cm výšky SAPELI automaticky montuje tzv. napínák, který zabraňuje jejich prohýbání.
Rádi byste sladili interiérové dveře s dalším vybavením domova, nebo naopak toužíte po originálním solitéru? U nás máte na výběr ze 100 dekorů dýhy a rozmanité škály CPL a HPL laminátových dveří. Pokusíme se vám vyjít vstříc i v případě, že si mezi dekory SAPELI nakonec nevyberete. „Pokud se přání zákazníka vymyká naší standardní nabídce, může vybírat ze vzorníků našich ověřených dodavatelů,“ říká Petr Klíma a doplňuje: „Vyrobit lze také dveře s dekorem z každé strany jiným. Jen je třeba ctít pravidlo symetrie a použít na obou stranách stejný typ materiálu, tzn. dýha a dýha, CPL a CPL atd. Jediné, kdy můžete kombinovat i materiály, je v případě kovových bezpečnostních dveří, zde to technické požadavky dovolují.“